Rady dla rodziców dzieci korzystajacych z komputera i Internetu PDF Drukuj Email
 •  Pamiętaj, że Internet nie jest wyłącznie siedliskiem zła. W sieci, tak jak i w realnym świecie, znajdziesz zarówno dobre, jak i złe elementy. Nie możesz blokować dostępu do Internetu, bo z postępem jeszcze nikt nie wygrał.
 • Komputer i Internet są nieocenionym narzędziem edukacyjnym. To dzięki nim dziecko może uczyć się języków, poznawać świat, zdobywać materiały niezbędne do nauki w szkole. Uświadom jednak dziecku, że do wielu treści powinno podchodzić w sposób krytyczny.
 • Nieodpowiednio dobrane oprogramowanie lub usługi sieciowe mogą narazić Twoje dziecko na kontakt z agresją lub innymi szkodliwymi treściami. Dlatego zwłaszcza w przypadku mniejszych dzieci bierz aktywny udział w wyborze programów, stron WWW i usług sieciowych.
 • Pamiętaj, że komputer jak również Internet wraz ze swoimi ciekawymi usługami mogą uzależniać. Dlatego staraj się kontrolować czas, jaki dziecko spędza przy komputerze. Czas spędzany każdego dnia przy komputerze nie powinien przekraczać:

-dla dzieci w wieku przedszkolnym 20-30 minut;

-dla dzieci w wieku szkolnym 1 godziny;

-dla dzieci od 12 roku życia 1,5 godziny;

-jeśli dziecko codziennie ogląda telewizję i korzysta z komputera, czas przeznaczony na te czynności ogółem nie powinien przekraczać 2 godzin dla dziecka w szkole podstawowej i 0,5 godziny dla przedszkolaka.

 • Dużo rozmawiaj z dzieckiem, wyjaśnij mu wszelkie wątpliwości i pokaż zagrożenia. Nie bój się rozmowy i trudnych problemów. Dzięki Twojej postawie dziecko może być bezpieczniejsze.
 • Używaj oprogramowania do kontroli rodzicielskiej i za jego pomocą blokuj dostęp do stron z treściami pornograficznymi, szerzącymi przemoc i inne zagrożenia.
 • Wspólnie z dzieckiem stwórz listę stron, które będą dla niego odpowiednie, np.

      -www.przedszkolaki.sieciaki.pl,

      -www.origami.art.pl,

      -www.urwisy.pl,

      -www.zigzap.tv,

      -www.minimini.pl,

      -www.jetix.pl,

      -www.rekids.pl,

      -www.kubus.pl

      -www.pupile.com

      -www.kids.reksia.pl/gry

      -strefawiedzy.polska.pl

 • Wspólnie z dzieckiem używaj wspólnej rodzinnej skrzynki e-mail. Dzięki temu będziesz mieć kontrolę nad tym, jakie treści otrzymuje Twoje dziecko.
 • Regularnie sprawdzaj, jakie strony przegląda Twoje dziecko i z jakich usług korzysta. Pozwoli to przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom i w porę je likwidować.
 • Miej świadomość, że nie ma idealnych i stuprocentowo skutecznych zabezpieczeń. Dlatego niezbędna jest kontrola i współpraca z dzieckiem.
 • Pamiętaj, że dziecko może być bardziej biegłe w obsłudze komputera niż jego rodzic. Sytuacja taka nie powinna być zaskoczeniem i nie należy się jej wstydzić. Ukrywanie tego stanu spowoduje, że ośmieszysz się w jego oczach. Dobrym rozwiązaniem będzie doprowadzenie do sytuacji, w której dziecko będzie przewodnikiem swojego rodzica  i pokaże mu, o co chodzi w Internecie. Dzięki temu w ramach dobrej zabawy można zobaczyć, co robi dziecko i jak korzysta z sieci. Wiedza ta pomoże w poprawie jego bezpieczeństwa i doborze tematyki rozmów.

POWODZENIA

 

Beata Dobrowolska

 

Losowe zdjęcie

PICT0048.JPG

Statystyki

Użytkowników : 1
Artykułów : 72
Odsłon : 32241