Kochane Przedszkolaki, drodzy Rodzice,

przed nami kolejny tydzień nauczania na odległość. Cieszę się bardzo, że tak wiele z Was korzysta z propozycji zabaw, które tu zamieszczam. Po rozmowach telefonicznych z Waszymi rodzicami wiem, że macie się dobrze, ale tęsknicie już za spotkaniem z przedszkolem. Może już niedługo się spotkamy? A póki co zapraszam do działania. Wczoraj był Dzień Strażaka. Z pewnością, gdybyśmy mogli, zaprosilibyśmy do naszego przedszkola tych dzielnych gości. Ale nic straconego – będą kolejne spotkania.

Weź do ręki coś, co posłuży ci za kierownicę strażackiego wozu.

Przy muzyce poruszaj się ostrożnie po pokoju naśladując odgłosy syreny alarmowej. 

Śpiewające Brzdące - Pali się!

Niezapomniane urodziny Wojtusia – słuchanie opowiadania. Rozmowa na temat treści.

Drodzy Rodzice przeczytajcie swoim pociechom opowiadanie niezapomniane-urodziny-wojtusia-opowiadanie, wy kochane dzieci usiądźcie wygodnie, zamknijcie oczy i wyobraźcie sobie, co przydarzyło się chłopczykowi.

Rodzicu przeczytaj dziecku pytania do tekstu. Spróbujcie odpowiedzieć na pytania:

  • Jaki przedmiot tak bardzo zaciekawił Wojtka?
  • Co poradziła Wojtkowi siostra?
  • Dlaczego chłopiec nie posłuchał siostry?
  • Co się stało, gdy Wojtek zaczął bawić się zapałkami?

Pamiętaj! Nigdy nie baw się zapałkami, zapalniczką, ani zapalonymi świecami. Nie włączaj też żadnych urządzeń bez nadzoru dorosłego!

Ważne numery https://www.youtube.com/watch?v=kzMubL2dHAk

  • Czy zapamiętałeś pod jaki numer alarmowy należy dzwonić w razie potrzeby?
  • Kogo trzeba wezwać, gdy zdarzył się wypadek?
  • Widzisz pożar?
  • Komuś grozi niebezpieczeństwo?                                                                                                                                                                                             

To bardzo ważne! Kiedy dorośli nie mogą, pomoc może wezwać nawet takie małe dziecko jak Ty. Musisz tylko zapamiętać numer – 112 – poczekać, aż ktoś odbierze i powiedzieć, co się stało. Powiedz jak się nazywasz – znasz już swoje imię i nazwisko oraz gdzie jesteś. Niektórzy z Was  świetnie znają swój adres – przypomnij sobie, czy ty też?

Poproś rodziców o wydrukowanie ilustracji z numerem telefonu alarmowego. Powieś go w domu w widocznym miejscu. Łatwiej będzie ci go zapamiętać. Numery alarmowe - plakat

Zabawa muzyczno – ruchowa „Strażak” zapraszam do wspólnej zabawy! 🙂 LINK DO ZABAWY

Zachęcam do wykonania własnej gaśnicy 🙂 Potrzebujemy: butelkę z rozpylaczem (po płynie do szyb), taśma biała, czarna i czerwona bądź papier w tych kolorach, taśma przezroczysta, nożyczki.

Instrukcja: Naklej u góry i dołu butelki paski z żółtej taśmy, bądź żółtej kartki papieru (jeśli używasz kartki przyłóż do butelki i przyklej ją za pomocą przezroczystej taśmy). Można również pomalować butelkę farbami plakatowymi. Następnie oklej środek czerwoną taśmą (w przypadku braku taśmy postępuj jak w punkcie Wlej dziecku wodę i pozwól mu ugasić pożar (w kwiatach na balkonie, wannie, pod prysznicem)

Jeżeli nie macie potrzebnych materiałów możecie według własnej inwencji twórczej stworzyć wóz strażacki! Czekam na Wasze fotorelacje 🙂

A na miłe popołudnie w formie relaksacji zapraszam na bajkę edukacyjną pt. „ Kici kocia poznaje strażaka”.

Pozdrawiam i ściskam pani Beata