Znalezione obrazy dla zapytania historia

05 września 2019 roku na Hali sportowej „Pod Basztami” w Chęcinach odbyła się konferencja historyczna poświęcona 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym wydarzeniu uczestniczyła klasa VIII naszej szkoły. Konferencja podzielona została na dwie części. 

W pierwszej przedstawiciel Instytutu Pamięci Narodowej mgr Marek Jończyk przedstawił bardzo szczegółowo działania wojenne, które odbyły się na kielecczyźnie podczas kampanii wrześniowej.

W drugiej części, profesor Adam Massalski przybliżył uczniom jak wyglądało życie w gminie Chęciny pod okupacją niemiecką.

Te dwa bardzo ciekawe wykłady dzielił pokaz mundurów żołnierskich wraz z bronią i pełnym ekwipunkiem z tego okresu historycznego. Pokaz ten zaprezentowały zaproszone profesjonalne grupy rekonstrukcji historycznych.

Po zakończonej konferencji można było zwiedzać  ekspozycję sprzętu bojowego, między innymi niemiecki samochód bojowy, działko przeciwlotnicze,  karabiny, granaty itp. sprzęt będący na wyposażeniu żołnierzy polskich podczas kampanii wrześniowej 1939 roku.

Konferencję tą pod względem merytorycznym bardzo wysoko oceniła  nasza młodzież wraz z opiekunem Panem Rafałem Gajosem oraz Dyrektorem naszej szkoły Panem Tomaszem Dziurzyńskim.